משרד הפטנטים הבריטי (IPO) הודיע לאחרונה, כי הוא מקדם חקיקה שתקבע, כי העתקת עיצובים הרשומים כמדגמים ומכירת מוצרים מזויפים למטרות רווח, תהיה עבירה פלילית שעונשה עד 10 שנים מאסר.
על פי תקציר החוק שהוגש לפרלמנט, ההצעה נועדה "להקל על עסקים להגן על הקניין הרוחני שלהם".
הליך החקיקה שקיבל משנה תוקף בנאומה של המלכה אליזבת השניה, יספק הגנה למעצבי מכוניות, סמארטפונים, מחשבים, רהיטים ופריטים אחרים ויטיל סנקציה חריפה על המפרים בדיוק כפי שמוטלת סנקציה פלילית ומאסר על מפיצי סרטי DVD וסרטים פיראטיים. אלה שיימצאו אשמים יצפו לעונש מאסר של 10 שנים בכלא. הסנקציות החדשות, יכסו רק העתקה מכוונת ויבוא או שיווק למטרות רווח של עיצובים רשומים כמדגמים בבריטניה או באיחוד האירופי.
משרד הפטנטים הבריטי מתאר את השינוי כ"אפקט הרתעה משמעותי מפני העתקה מכוונת שהסנקציות האזרחיות הנוכחיות לא מספקות". כיום, הן בבריטניה והן בישראל, בעלי מדגמים מגישים תביעות אזרחיות כנגד מי שלכאורה הפר את זכויותיהם.
קבוצת הנגד להעתקת עיצובים (Anti-Copying in Design group או בקצרה ACID), הביעה דעה פומבית בנוגע להצעה: "אין כל הבדל בתרומה היצירתית של אומן או של מעצב ריהוט. עם זאת סנקציות פליליות מוטלות על המפר את זכויות האחד בעוד שעל המפר את זכויות השני לא". לטענת הקבוצה, זהו מצב שיש לשנות.
שאלה לגבי המאמר?
Have a question about the article?