אירוע איסוף התרומות השנתי של מכון התלבושות של מוזיאון המטרופולין לאומנות ("Met Gala") נחשב לאחד האירועים היוקרתיים והנוצצים של כל אושיות האופנה ואנשי ה"מי ומי".
האירוע השנה (2015) נסב סביב המוטיב "סין", ועל השטיח האדום השנה בלטה במיוחד שמלה שחורה עם הדפסים צבעוניים (וכפפות תואמות) אשר לבשה הזמרת קייטי פרי. שמלה זו עוצבה על ידי המעצב ג'רמי סקוט (מצולם בתמונה למטה), מבית האופנה Moschino.
השמלה זכתה לתגובות והדים רבים, צולמה לאינספור מגזינים וכתבות ויוצריה זכו לשבחים וכמו גם להשמצות ברחבי העולם (בטורי "המתלבשת הגרועה", לאור אי-עמידה בקוד הלבוש של המוזיאון).
אלא שבתאריך 5.8.2015 הגיש מעצב הגרפיטי הניו-יורקי, ג'וזף טיארני (Joseph Tierney) , הידוע בכינויו  Rime ("ריים"), תביעה על הפרת זכות יוצרים ביצירתו לבית המשפט המחוזי בקליפורניה.
ריים, אמן אשר זכה לפרסום רב על יצירות הגרפיטי שלו החל משנת 1991, טוען בתביעתו כי השמלה המדוברת, כמו גם פריטי לבוש נוספים, עוצבו תוך הפרת זכות יוצרים בציור גרפיטי מוזמן הנקרא Vandal Eyes, אשר צויר על ידו בשנת 2012, על בניין נטוש בעיר דטרויט.
בשנת 2013 החל שיתוף פעולה יצירתי ועסקי בין בית האופנה Moschino  ומעצב האופנה, ג'רמי סקוט, לעיצוב קו האופנה לעונת הסתיו/חורף 2015.
לטענתו של ריים, במסגרת שיתוף פעולה זה נעשה חיקוי מדויק של הציור "Vandal Eyes", תוך זיוף חתימתו של ריים על מספר פריטי לבוש מעוצבים.
על פי ריים, לא רק שמדובר בהפרת זכות יוצרים לאור השימוש הבלתי מורשה ביצירתו, אלא שהשינויים שעשו המעצבים ביצירה כמו גם זיוף חתימתו, עלו לכדי הפרה של זכותו המוסרית. בנוסף לכך, , עשיית שימוש ביצירתו לצרכים מסחריים וכתעלול פרסומי גרידא, אשר הניב רווחים לקייטי פרי ולנתבעים, מהווה בפגיעה חמורה במוניטין שצבר ובאמינותו כאמן גרפיטי .
על אף שריים בחר בעברו לשתף פעולה עם גופים מסחריים כגון אדידס, קונברס ודיסני, על פי רב מדובר באמן הנוטה לסרב לשיתופי פעולה מסחריים ושיווקיים מסוג זה. מעבר להצגתן ברחובות, ריים אפשר ליצירותיו להיות מוצגות אך ורק בגלריות ובמוזיאונים ברחבי ארצות הברית ומעולם לא מכר את יצירותיו באינטרנט או בחנויות מסחריות.
הנתבעים טרם מסרו תגובתם לכתב תביעה זה.
נציין, כי אין זו הפעם הראשונה בה מעצב אופנה נתבע על הפרת זכות יוצרים ביצירת גרפיטי. בשנת 2014 נתבע המעצב רוברטו קוואלי (וכן נתבעים נוספים אשר הפיצו את יצירתו) על הפרת זכות יוצרים בציור גרפיטי משותף של שלושה אמני גרפיטי (ג'ייסון וויליאמס ("Revok"), ויקטור צ'אפה ("Reyes")  וג'פרי רובין ("Steel")), אשר צויר בסן פרנסיסקו. במקרה זה, בית המשפט הכריע לטובת התובעים.
שאלה לגבי המאמר?
Have a question about the article?