שם המתחם iPhone5.com נרכש על ידי גורם שאינו אפל ועומד עכשיו בפני הליך בוררות בפני פאנל הבוררות של ארגון WIPO, ארגון הקניין הרוחני הבינלאומי.
העיתונות מדווחת, כי אפל דורשת ששם המתחם יעבור לחזקתה, משום שהוא מהווה שם מסחרי וסימן מסחר רשום שלה וכי כל רצונו של רוכש הדומיין הינו לעשות "כסף קל" ולמכור לאפל (באופן אירוני למדי) את שמה וסימניה המסחריים (סימני מסחר ודומיינים).
ראוי לציין, כי כתובות האינטרנט מהוות את שער הכניסה הראשי לאתר האינטרנט של בעל הכתובת. על מנת להיכנס לאתר אינטרנט, על הגולש להקליד את כתובתו בדפדפן האינטרנט המותקן על מחשבו.
כך, כתובת האינטרנט הופכת להיות מזוהה כמעט באופן מוחלט עם בעליה ולכן בדרך-כלל מדובר בכתובות שנרכשות על-ידי חברות מסחריות אשר לקוחות פוטנציאליים, בעלי עניין פיננסי או אחר, מעוניינים להגיע אליהן. כך, יש להניח, כי אדם מן היישוב אשר יהיה מעוניין במידע ו/או ברכישה של מכשיר הדגל הבא של אפל יחפש במנוע חיפוש את המילים Apple או iPhone5. משום ששם המתחם הנושא את שמה וסימנה המסחרי של אפל נרכש על ידי גורם אחר, יש להניח כי הגולש התמים יתועל לאתר אינטרנט שאינו מזוהה עם אפל (כפי שקורה כיום בפועל בשם המתחם), ולזה חברה מסחרית כדוגמת אפל אינה יכולה להסכים.
שם מסחרי של גורם מסוים, הוא השם בו מזדהה אותו גורם כלפי חוץ, כלומר, שמו של העסק אותו מנהל הגורם ולרוב אף מהווה את שם האישיות המשפטית (חברה בע"מ לדוגמא) הנושאת את אותו השם. במקרה זה, Apple ו- iPhone5 מהווים את שמותיה המסחריים של אפל. שמות מסחריים אלה זכאים להגנה דומה, אם לא זהה, לזה של סימן מסחר ובהתאם גם שם המתחם הנושא את שמותיה המסחריים של אפל זכאים להיות מוגן ובעת הצורך, משנחטף, להיות מועבר לרשותו של בעליו כדין.
במקרים בהם סימני מסחר רשומים ושאינם רשומים (המזוהים עם בעליהם), אשר "נחטפים" ונרשמים כשמות מתחם על ידי מי שאינו הבעלים של הסימן, נוטות הערכאות השונות להעביר לבעל הסימן את החזקה בשם המתחם הנושא את הסימן ה"חטוף".
בדרך כלל, כאשר פאנל הבוררות בא לדון במקרה של "חטיפת" שם מתחם, הוא רואה לנגד עיניו מספר פקטורים:
ראשית, חייבת להתקיים זהות מוחלטת או דמיון קרוב ביותר בין שם המתחם הרשום לבין סימן המסחר (רשום או שאינו רשום) ו/או השם המסחרי ו/או שם החברה המופר לכאורה של המבקש; שנית, אם לרושם שם המתחם אין זכות לגיטימית להשתמש בו במסגרת פעילותו העסקית או הכללית; שלישית, אם רישום שם המתחם מלכתחילה היה נגוע בחוסר תום-לב.
יש להניח שבמקרה של אפל ומכשיר הדגל שלה "iPhone" על כל גרסותיו, כמו גם גרסה 5 שאמורה להיות מושקת בקרוב, מוסד הבוררות של WIPO יעביר את החזקה בשם המתחם נשוא הסכסוך לאפל.
מקור: http://www.idownloadblog.com/2012/05/06/apple-wipo-iphone5-domain/
שאלה לגבי המאמר?
Have a question about the article?