סימנים שאינם כשרים ברישום: סימן הרומז לקשר עם נשיא המדינה

אחת העילות לסירוב לרישום סימני מסחר הקבועות בסעיף 11 לפקודת סימני המסחר, התשל"ב-1972, הינה היותו של הסימן המבוקש מרמז לקשר עם נשיא המדינה מוסד הנשיאות ועל מתן חסותו של הנשיא לסימן המבוקש. העילה מעוגנת בסעיף 11(1) לפקודה:

"סימן המרמז על קשר עם נשיא המדינה או עם ביתו או על חסותו של הנשיא, וסימן שניתן להסיק ממנו על קשר או חסות כאמור;"

למרות שניתן לפרש סעיף זה ככזה האוסר כל רישום סימן מסחר המכיל את המילה "נשיא" או כל שם תואר בנושא, אך בפסיקה, סעיף זה נתפרש פרשנות מצמצמת בלבד. בית המשפט קבע בבג"צ 141/64 אגודת הכורמים הקואופרטיבית נ' רשם סימני המסחר, כי האיסור אינו מונע כל שימוש במילים "נשיא" ו/או "נשיאותי" ו/או ממלכתי או כל שם מתאר אחר לצורך העניין. הסעיף אוסר על רישומם של סימני מסחר היוצרים רושם של חסות, המלצה או קשר של נשיא המדינה לסימן המבוקש ואת זאת בלבד.

במאמר מוסגר יצוין, כי המילים התיאוריות "נשיא", "נשיאותי", "ממלכתי" וכדומה, הינן מילים בעלות אופי מתאר מובהק  המשבחים את המוצר ויכול שסימנים המכילים מילים אלו לא יהיו כשרים לרישום אלא אם צברו אופי מבחין נרכש כדרישת פקודת סימני המסחר.

לפרטים אודות רישום סימן מסחר ורישום סימני מסחר במשרדנו ראו את המאמר הבא.

שאלה לגבי המאמר?

אולי יעניין אותך גם

פטנטים מסוג Utility Model בסין

בשנים האחרונות, התעצמותה המטאורית של סין למעצמה כלכלית עולמית הונעה על ידי התקדמות טכנולוגית מרשימה במגוון תעשיות. לצד צמיחה מהירה זו, חלה עלייה משמעותית במספר

>>>