ויקטורינוקס – שימוש בדגל שוויץ על אולר המיוצר בסין LG Munich I, judgment of June 15, 2021 , Az. 33 O 7646/20

Swiss Army Knife
https://www.pxfuel.com/en/free-photo-jzhcr

הליך שנדון בבית המשפט האזורי בגרמניה בלשכה האזרחית ה-33 בבית המשפט האזורי במינכן (The 33rd Civil Chamber of the Regional Court Munich). ביום 15.6.2021 ניתן פסק הדין בתיק.

עובדות: מוצרי הנאשם יוצרו בסין ונמכרו ברשת האינטרנט. המוצרים היו מבוססים על העיצוב של סכין הצבא השוויצרי המפורסם וכללו את הצבע האדום, את המילה "SWITZERLAND" ועיצובים גרפיים של דגל שוויץ, ביחד או בנפרד.

התובעת, חברת ויקטורינוקס,  טענה כי יש במוצרים להטעות את הצרכן לחשוב כי מדובר במוצריה.

תוצאות ההליך: התביעה התקבלה. נקבע כי הסימנים שבהם השתמש הנאשם מהווים אינדיקציות גאוגרפיות של מקור שאת המוניטין הטוב שלו מנצל הנתבע באופן לא הוגן וללא סיבה מוצדקת.

נקודות מרכזיות שנדונו באותו הליך:

הפרת המוניטין הטוב של "שוויץ"

בית המשפט הכריע כי העיצוב של המוצרים מסין מזכיר מאוד את "סכין הצבא השוויצרי" המיוצר על ידי התובעת. דווקא סכין הצבא השוויצרי המפורסם ומוצרי התובעת תורמים באופן מכריע למוניטין הטוב של אינדיקציות גיאוגרפיות של מקור בהתייחס לשוויץ.

הנתבע טען שהמוצרים שהוא מכר מוכרים בבירור כ"פריטי מזכרות". לכן, על פי הנתבע, הצרכנים לא יסיקו מהתווית כי מדובר במוצרים אשר מיוצרים בשוויץ. כל הטעיה אפשרית של הצרכנים מתבטלת על ידי העובדה כי על אריזת המוצר כתוב בבירור "Made in China".

בית המשפט האזורי במינכן דחה את טענותיו של הנתבע. נפסק כי אין זה רלוונטי שהצרכנים יחשבו שהמוצרים מסין יוצרו בשוויץ. המוניטין הטוב של האינדיקציה הגאוגרפית של המקור נוצל באופן לא הוגן, ואין צורך שקהל הצרכנים יוטעה בפועל בנוגע למקור של המוצרים על מנת לקבל את התביעה לצו מניעה.

שאלה לגבי המאמר?

אולי יעניין אותך גם