אפל הפרה זכויות יוצרים בחנות היישומים שלה (App Store) אחריות אתר להפרות זכויות יוצרים על ידי צד שלישי בתחומו - - זכויות יוצרים בסין - התחלתה של מהפכה?

בית משפט בסין קבע, כי אפל הפרה זכויות יוצרים של הוצאה לאור של אנציקלופדיה ופסק לטובת החברה פיצויים של עשרות אלפי דולרים.
בית המשפט המחוזי בבייג'ינג קבע כי Apple הפרה את זכויות היוצרים של חברת "האנציקלופדיה של סין" ופסק לטובתה פיצויים בסך 80,250$. החברה מוציאה לאור את האנציקלופדיה הרשמית של סין, כמו גם את הגרסה הסינית לאנציקלופדיה בריטניקה.
באוקטובר 2010 הגישה החברה תביעה כנגד חברת Apple בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שהחברה גילתה שתוכנת iTunes, שאותה ניתן להוריד מאתר האינטרנט Apple, מאפשרת למשתמשים לרכוש ולהוריד חלק גדול מ"אנציקלופדיית סין" למכשירי iPhone ו-iPad.
החברה טענה, כי התנהגות Apple וחנות היישומים שלה (App Store), גרמה לה להפסדים כלכליים גדולים וביקשה מבית המשפט להורות ל- Apple להפסיק את ההפרה ולשלם פיצויים.
מנגד טענה Apple, כי החברה כלל לא הייתה בעלת זכויות היוצרים של התוכן ב"אנציקלופדית סין", בין השאר משום שמדובר בתיעוד אירועים היסטוריים שלא ניתן לתאר באופן שונה מהאופן שבו הוצגו. עוד טענה Apple, כי היא רק המפתחת של תוכנת ה- iTunes והיא אינה מעורבת בתיפעול של התוכנה ושל חנות היישומים.
בית המשפט קבע, כי החברה היא בעלת זכויות היוצרים הבלעדית והלגיטימית של המהדורה הראשונה של "אנציקלופדית סין" וכי דיני זכויות היוצרים הסינים קובעים, כי אף ארגון או פרט לא יפיץ את התוכן ברשת האינטרנט ללא אישורו המפורש של בעל זכות היוצרים.
על פי פסק דינו של בית המשפט, Apple צריכה לשאת באחריות להפרת זכויות יוצרים באמצעות חנות היישומים.
מעבר למקרה הנדון, תלויים ועומדים כרגע מספר תביעות נגד Apple בפני בית המשפט הסיני, של חברות ויוצרים שונים בגין הפרת זכויות יוצרים.

שאלה לגבי המאמר?

אולי יעניין אותך גם